Celodenní stávka dne 27. 11. 2023

Informujeme Vás, že v pondělí 27. 11. 2023 se naše škola a její součásti připojí do stávky. To znamená, že v tento den bude uzavřena základní škola, mateřská škola, školní družina i školní jídelna. Více v článku.

Vážení rodiče,

naše škola se připojuje aktivně k celodenní stávce, kterou vyhlásil Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství.

Velmi nás mrzí komplikace, které Vám tímto budou způsobeny. Věřte, že ani pro nás toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Jsme však přesvědčeni, že je důležité upozornit na to, že škrty v oblasti školství nejsou v pořádku a povedou ke snížení úrovně vzdělávání a kvality péče pro Vaše děti.

Jsme si vědomi složité finanční situace státu. Avšak v  zájmu naší společnosti by mělo být, abychom dětem vytvořili ty nejlepší podmínky pro vzdělávání. Současná plánovaná úsporná opatření mohou negativně ovlivnit kvalitu vzdělávání a tomu chceme zabránit. 

Důvody, proč Českomoravský odborový svaz vyhlásil výstražnou stávku, jsou:
 
  • Nedostatek finančních prostředků ve školách by způsobil výrazný pokles počtu hodin věnovaných výuce. To znamená především omezení dělení tříd na skupiny, ve kterých je vzdělávání efektivnější. I v naší škole dělíme třídy na skupiny, například na angličtinu. 

 

  • Zvyšování počtu žáků ve třídách, omezování volitelných předmětů a možná i likvidace malotřídek v podobě, jak je známe dosud.

 

  • Snížení finančních prostředků na asistenta pedagoga by ohrozilo společné vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. 

 

  • Snížení finančních prostředků by rovněž omezilo pořizování učebnic a pomůcek pro vzdělávání.

 

  • Pokud se naplní avizované škrty počtu nepedagogických pracovníků (kuchařky, uklízečky), bylo by velmi těžké zajistit provoz škol. Ve svém důsledku to může mít vliv na kvalitu a dostupnost školního stravování. O úklidu nemluvě. 

 

Zdůrazňujeme, že důvodem stávky nejsou platy učitelů. Současní zaměstnanci školy se nikdy nepřipojili do stávky, ve které šlo o zvýšení platů. Ani nyní bychom to neudělali. Stávkou vyjadřujeme náš nesouhlas s plánem vlády celkově snižovat výdaje na vzdělávání. Nelze šetřit na nesprávném místě. Výdaje na vzdělávání Vašich dětí nejsou dluhem, ale investicí do jejich budoucího života. 
 
Chtěli bychom Vás požádat o pochopení a věříme, že nás podpoříte.
 
Mgr. Věra Havelková, ředitelka školy. 
 

 

Přidáno 21. 11. 2023, autor: Věra Havelková

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru