MŠ + ZŠ - Výskyt vší v mateřské a základní škole

Upozorňujeme Vás, že jsme dne 13. 9. 2023 zaznamenali výskyt vší v našem zařízení. Prosíme, prohlédněte dětem hlavy a v případě nálezu vší zahajte neprodleně účinnou léčbu.

Veš dětská (parazitální onemocnění pedikulóza)

Jak se veš dětská přenáší a projevuje?

K přenosu vší dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou, nejčastěji mezi příslušníky rodiny, mezi sourozenci, spolužáky ve škole nebo při letních a zimních rekreačních pobytech dětí. Přítomnost vší se projevuje nadměrným svěděním hlavy. Někdy bývá nápadnějším příznakem lechtání, způsobené prolézáním vší mezi vlasy, nejčastěji po večerním ulehnutí do postele. Napadené děti bývají neklidné, nevyspalé, ve škole nepozorné. Veš dětská v našich podmínkách nepřenáší žádné původce infekčních onemocnění ani nepůsobí jiné objektivní potíže. Zavšivenost je především problém společenský, napadené děti se cítí nečisté a vyloučené nejen ze společnosti svých vrstevníků, ale i dospělých (učitelů, příbuzných apod.).

Jak se lze vši dětské zbavit?

Spolehlivým důkazem zavšivenosti je nález živých vší při vyčesávání (nejlépe hustým hřebenem „všiváčkem") nebo při prohlídkách vlasů. Nejlépe jsou vši vidět na světlé podložce (tričko, ručník přes ramena). Hnidy se vyskytují nejčastěji na vlasech za ušima. Samotné hnidy však neznamenají průkaz zavšivení, jsou-li alespoň 1 cm od hlavy, jsou již prázdné. Jediným možným preventivním opatřením proti vši dětské jsou časté prohlídky vlasů a v případě nálezu vší neodkladné odvšivení. To znamená nejprve použít přípravek s účinnou látkou na hubení vší a aplikovat přesně podle údajů výrobce. Vlasy důkladně pročesat, hřeben desinfikovat. Poté následuje denní prohlížení, pročesávání (optimální interval 1x za 3dny) a mechanické odstraňování případných hnid do doby dalšího ošetření přípravkem (za cca 8 dnů). Veš dětská vzdoruje všem běžným hygienickým úkonům, jako je běžné česání a mytí vlasů, případně barvení. K odstranění vší je nutné používat přípravky k tomu určené. Obvykle jsou registrovány jako léčivo a lze je zakoupit v lékárnách i bez lékařského předpisu. Je nutné dodržovat postup dle letáku výrobce přípravku. Odstranit hnidy lze jedině mechanicky.

Jak postupovat ve školách a školských zařízeních?

V případě výskytu zavšivení ve školním kolektivu je naprosto nezbytná spolupráce s rodiči (zákonnými zástupci) všech dětí. Učitelé sami nemohou dětem hlavy plošně kontrolovat, aby nerozšířili pedikulózu na další děti, ale musí informovat co nejdříve po zjištění nákazy jak rodiče daného dítěte, tak rodiče ostatních žáků. Zbavit dětí vší je povinností rodičů, nikoliv školy a jejích učitelů. Pokud zákonný zástupce dítěte nebo žáka odmítá se školou spolupracovat, může jej ředitel vyzvat k projednání závažných otázek, týkajících se pobytu dítěte a žáka v předškolním a školském zařízení. Této výzvě je rodič či zákonný zástupce povinen vyhovět.

V případě dětí a žáků, které rodiče posílají opakovaně do školy neodvšivené i přes upozornění školy, lze doporučit, aby o této skutečnosti byl informován příslušný orgán sociální péče.

(text vydalo Odd. hygieny dětí a mladistvých Hygienické stanice hl.m. Prahy)

Přidáno 13. 9. 2023, autor: Věra Havelková

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru